Obkolesený rodinnými domami zo 60-tých rokov, domT je umiestnený na 600 m2 parcele v záhrade s ovocnými stromami vysadených klientovými rodičmi. Dom sa nachádza 5 minút chôdzy z centra mesta Stará Ľubovňa. Umiestnenie domu rešpektuje tvar a orientáciu susedných domov a južne orientovanú časť pozemku ponecháva voľnú pre terasu a záhradu. Stredo-európska klíma na tomto mieste zvykne v zime dosiahovať teploty -30 °C a v lete + 35 °C, čo vyžaduje špecifický výber materiálov a konštrukcie.

Drevená konštrukcia rešpektuje tradíciu staviteľov a stavieb regiónu. Celá stavba bude vybudovaná z lokálnych materiálov a zdrojov. Veľkorysé okná orientované na juh s dvoma masivnými jadrami, so statickou a akumulačnou funkciou, sú hlavné elementy stavby. Dom je vykurovaný centrálne umiestneným krbom a dohrievaný elektrickými špirálami vo výustkoch rekuperácie. Nezávislosťi na externých zdrojoch pomáha aj vlasntá studňa.

Klientova prvotná vízia finančne dostupného pasívneho domu do 120 m2 úžitkovej plochy sa odzdrkadlila v jednoduchosti plánu. Otvorenú dispozíciu domu rozdeľujú jadrá, nabité funkciami, na 3 hlavné časti. Centrálnym živým “námestím” domu sa stáva priestor obývačky s krbom, jedálne a kuchyne. Extrovertný otvorený koncept je rozšírený o introvertne orientované “hniezda” v korune jadier, kde deti nájdu svoj svet a dospelý pokoj na sústredenie.

Záhrada je v maximálne možnej miere ponechaná existujúcemu stavu. Dôraz je kladený hlavne na 3 vysoké brezy vo vstupnej časti záhrady, ktoré vysadili rodičia klienta a čiastočne zakrývajú výhľad do záhrady od ulice. Klient tiež plánuje v záhrade pestovať zeleninu a ovocie, čo sú hlavné znaky typickej miestnej záhrady.

Architektom stavby je Ing. arch. Martin Boleš a kolektív

  • Typ projektu: Rodinný dom
  • Metóda výstavby: Železobetónová základová doska, drevená rámová konštrukcia, oceľ, betónové jadrá
  • Zákazník: Súkromný investor
  • Rok realizácie: 2015
  • Externá web stránka: http://bober001domt.blogspot.sk/